Egy kis érdekesség a közgazdász-vándorgyűlések hosszú történetéből: akárcsak jövőre a 63-diknak, úgy 1968-ban is Veszprém és a Veszprémi Egyetem adott otthont a Közgazdász-vándorgyűlésnek, nevezetesen a hetediknek!
Izgalmas év volt 1968 a gazdaságban is - ahogyan Zorán énekelte: "Úgy tanultuk, itt a kezdet, hé, '58 / S a font a tőzsdén esni kezdet, hé, '68 / S mi hittük nekünk nyolc / Ha az árfolyamról szólsz / A zsebemben a forint sóhajt, hé, '48. / És Európára rátaláltunk, hé, '58 / Az oldalvizén csónakáztunk, hé, '68..." 1968 volt az új gazdasági mechanizmus indulásának éve: a szocialista Magyarország gazdasági irányításának és tervezésének átfogó reformját 1968. január 1-jén vezettek be. A reform három területen hozott lényeges változást. Egyrészt csökkent a központi tervezés szerepe és nőtt a vállalati önállóság a termelés és a beruházások terén, másrészt a hatóságilag rögzített és alacsonyan tartott árak mellett egyes termékek árai a piaci keresletnek megfelelően alakulhattak, harmadsorban pedig a központilag meghatározott bérrendszer helyét egy flexibilisebb, bizonyos korlátok között a vállalatok által meghatározott szabályozás váltotta fel.
Mi másról is szólhatott volna az 1968-as, VII. Közgazdász-vándorgyűlés, mint az új gazdasági mechanizmus első tapasztalatainak értékeléséről? A konferenciát 1968. július 4-6. között tartották a Veszprémi Vegyipari Egyetemen, a nyitó előadást pedig Nyers Rezső, az MSZMP Központi Bizottságának titkára tartotta. A résztvevők - zömében az akkori szocialista nagyvállalatok vezetői és a szakminisztériumok illetékesei - három szekcióban vitatták meg a reformok hatásait és kilátásait. E három szekció a következő volt: Vállalati erőforrások - vállalati mobilitás; Fejlesztés és vállalati üzletpolitika; Értékesítés és piacszervezés.
Az MKT akkori elnöke, Vajda Imre akadémikus, a '68-as gazdasági reformok egyik alakítója a zárszavában úgy fogalmazott, hogy elsősorban "a vállalati önállóság, a gazdálkodás, az értékesítés, a döntési szabadság értelmezése, határai foglalkoztatták a résztvevőket". Vajda Imre külön kiemelt olyan fogalmakat, mint a hitel költségeinek jelentősége és a verseny. Ahogyan fogalmazott: "az ember a maga természetéből adódóan hajlamos a versenyre és (…) ezt a versenyhajlamot, annak invenciózus voltát a gazdaság mozgásába beállítani nélkülözhetetlenül szükséges"...
A fotón az 1968-as veszprémi VII. Közgazdász-vándorgyűlés kötete és emlékplakettje látható.