Az EU hosszú távú stratégiáinak visszatérő témái a fenntartható fejlődés, a tudás alapú társadalom, a digitalizáció és a felgyorsult technológiai változások (a negyedik ipari forradalom) révén végbemenő globális gazdasági és társadalmi átalakulás. Mindemellett választ kell adni az Európai Unió alapjait érintő politikai kihívásokra, amelyeket a Brexit, a migrációs válság, vagy éppen a jogállamiság tartalma, és gyakorlati garanciái körül kirobbant vita fémjelez. A stratégiai vita az EU gazdasági és politikai uniójának fejlődési iránya – a Jean-Claude Juncker által előterjesztett öt forgatókönyv közötti választás – szempontjából is alapvető jelentőségű lehet. Emellett pedig elkezdődtek a kohéziós politika – az EU fejletlenebb régióinak nyújtott támogatások – jövőjéről szóló egyeztetések is: miközben a kohéziós politika politikai fennmaradása vitán felül áll, a nettó befizető államok részéről a magyar kilátásokat és pénzügyi egyenleget alapjaiban fenyegető felvetések is elhangzottak már...
Az 55. Közgazdász-vándorgyűlés fejlesztéspolitikai szekciójának ezekhez a vitához kíván hozzájárulni, áttekintve a Magyarország előtt álló választási lehetőségeket, és egy lehetséges magyar álláspontot.
A szekció programja idén is két kerekasztal-beszélgetésből áll majd. Az első a Gazdasági és politikai unió a XXI. századra címet viseli majd, és olyan kérdésekre keresi a választ, mint hogy mi lehet a szerepe az EU közös fejlesztési stratégiájának az unió előtt álló legfontosabb kérdések megoldásában; hogy milyen alapokra épülhet az európai integráció a következő 10-15 évben, illetve hosszabb távon; valamint hogy milyen gazdasági, társadalmi, fejlesztési stratégiát fogalmazhat meg az EU a Juncker-féle öt forgatókönyv keretein belül. A beszélgetés résztvevői: Balázs Péter, a CEU egyetemi tanára, volt külügyminiszter, az Európai Bizottság korábbi tagja, az MKT alelnöke; Krekó Péter, a Political Capital ügyvezető igazgatója és Balás Gábor, a HÉTFA Kutatóintézet alapítója és ügyvezető igazgatója. A beszélgetést Baráth Etele, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tagja, volt Európa-ügyi miniszter, az MKT Fejlesztéspolitikai Szakosztályának elnöke vezeti majd.
A második kerekasztal-beszélgetés címe: Kohéziós politika válaszúton. E beszélgetés résztvevői – László Csaba, volt pénzügyminiszter, a Malcon Zrt. vezérigazgatója; Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke és Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, a BCE oktatója – olyan kérdéseket vitatnak meg, mint például a kohéziós politika eddigi magyarországi és európai tapasztalatai alapján a jelenlegi szabályrendszerből mit érdemes megtartani, mit kellene megváltoztatni; hogy milyen módon érintheti a kohéziós politikát az EU általános belső válsága; valamint hogy milyen fejlesztéspolitikát kíván meg a Juncker-féle öt forgatókönyv. A beszélgetést Szebeni Dávid, az MKT Fejlesztéspolitikai Szakosztályának elnökségi tagja vezeti majd.
Az 55. Közgazdász-vándorgyűlés részletes programja ide kattintva letölthető.